BARBARA GREGOROVÁ – DIVADELNÍ SVĚT BRNO 2019


LETEM SEVERSKÝM DIVADELNÍM SVĚTEM

Letos se ve festivalovém programu potkávají tři velká jména severského literárního a divadelního světa a my pevně doufáme, že jsou prvními „vlaštovkami“, či chcete-li rybami, nebo dokonce lososy, které přinesou svěží severský vítr…

Poprvé si v Brně vychutnáme Ibsena v originále! Menší nezávislý soubor Visjoner teater nastudoval v Oslo Heddu Gablerovou. Tento originální site specific projekt již objel Evropu i Asii. Ojedinělý zážitek (nebojte se, samozřejmě s titulky) vás čeká v Löw-Beerově vile, kde se novomanželé Tesmanovi na pár dní usadí. A vy s nimi. Přímo do obývacího pokoje. Přezůvky netřeba!

Na konci loňského roku se Bergmanova prozaického textu Soukromé rozhovory ujal Jan Nebeský a jeho spolek Jedl vytvořil strhující inscenaci, v níž bergmanovské postavy ožívají v kulisách neméně expresivních a hereckých výkonech tak přesvědčivých, že vám zůstanou pod kůží stejně jako jeho filmy.

Dánsko je na festivalu zastoupeno adaptací románu dánského spisovatele K. C. Nielsena Dánská občanská válka 2018–24, které v Divadle Na zábradlí nastudoval autorsko-režijní tým Kristýna Kosova a Adam Svozil. Generační výpověď o jedné z možných apokalyps lidstva dává tušit, že evropský sen se snadno může stát i noční můrou. Kus severu máme připravený i pro menší diváky, dopřejeme si dvě andersenovské pohádky v režii Šimona Spišáka, který vás i vaše děti přesvědčí, že i u pohádek tohoto ponurého dánského vypravěče můžete slzet smíchy.

Těším se na společný severský zážitek
aneb jak říkají Norové
„ I z malé jiskry, může vzejít velký oheň!“

BARBARA GREGOROVÁ

DRAMATURGYNĚ ČINOHRY NdB