Martin Glaser – DIVADELNÍ SVĚT BRNO 2019

Jubilejní desátý ročník pro vás stejně jako ty předchozí připravila všechna brněnská divadla – kromě Národního i to Městské, scény sdružené v Centru experimentálního divadla (tedy HaDivadlo a Divadlo Husa na provázku), Polárka a spolu s nimi i Divadelní fakulta JAMU.

Letos budeme velmi často slýchat, že už třicet let žijeme ve svobodné a demokratické zemi. Pád komunistické diktatury, která dlouhé desítky let pustošila naši zemi i kulturu, ničila lidské životy a nedávala šanci talentům obyvatel této země, dovolil nám všem nejen snít, ale své sny i realizovat. Jeden z největších snů, který přinesla sametová revoluce, byl sen evropský. Sen o tom, že se znovu vrátíme do Evropy, od níž jsme byli odděleni ostnatým drátem. Že se znovu staneme plnohodnotnými obyvateli tohoto kulturního prostoru. Pro mnohé z nás se tento sen stal realitou. Bohužel pro řadu lidí zůstal pouhým snem a pro jiné se zase změnil v noční můru. I to jsou důvody, proč se Evropský sen stal tématem jubilejního ročníku našeho festivalu, který se v uplynulých letech proměnil ve špičkovou přehlídku toho nejlepšího z domácí tvorby a nabízí i výběr z mimořádných počinů zahraničních. Letos přivezeme nejen špičková divadla evropská, ale také divadla ze zemí, které sní o Evropě úplně jinak než její obyvatelé.

Rádi vás přivítáme na více než pěti desítkách představení a jsme pyšní na to, že můžeme v Brně představit stovky umělců a kolegů, kteří pro vás přijedou hrát. Protože Brno se ve svých plánech nedrží při zemi, připravuje se kandidovat na titul Evropské hlavní město kultury roku 2028, můžeme si už letos pomalu zkoušet, jaké by to bylo, kdyby se nám tento prestižní titul povedlo získat. Kdo je připraven, není ohrožen!

Věřím, že vás programová nabídka festivalu nadchne natolik, že u toho budete chtít být s námi. Jste srdečně vítáni!

MARTIN GLASER

ŘEDITEL NÁRODNÍHO DIVADLA BRNO
Reditel_Martin Glaser

MARTIN GLASERŘEDITEL NÁRODNÍHO DIVADLA BRNO