MIROSLAV ONDRA – DIVADELNÍ SVĚT BRNO 2019

Mám radost, že letošní Divadelní svět Brno je opravdu pestrý a divadelně barevný! Kdybych si měl sám vybrat představení, která určitě navštívím, nebylo by jich málo.

Něco výjimečného do Brna přiveze norské divadlo Visjoner Teater Oslo. Originální zpracování Ibsenova dramatu Hedda Gablerová inscenátoři pojali jako site specifi projekt a místo divadelního jeviště se hra inscenace odehrává v reálných prostorách měšťanské vily. V Brně můžete Heddu Gablerovou vidět v krásných pokojích Löw-Beerovy vily.

Divákům se smyslem pro velmi černý humor a drsnou poetiku srdečně doporučuji představení Komorní scény Aréna z Ostravy Zabiják Joe. Americká tragikomedie z počátku devadesátých let minulého století nabízí mistrovsky napsanou hru plnou krutosti a precizní herecké výkony. K vidění v Divadle Reduta.

Příznivcům pohybového divadla a nového cirkusu by rozhodně nemělo ujít představení pražského souboru La Putyka, které se zaměřuje na takzvanou poruchu pozornosti s hyperaktivitou, známou pod anglickou zkratkou ADHD. Představí se osm výjimečných novocirkusových umělců z celého světa. Avšak neuvidíte pouze jednoho z nejlepších světových žonglérů, akrobaty na tyči, cyr wheelu, kolečkových bruslích, tanečníky a akrobaty visící za vlasy, ale snad pochopíte, že ADHD není onemocnění, ale nová kvalita života. Na Hudební scéně Městského divadla Brno.

Pro rodiče s dětmi (nebo spíš pro děti s rodiči) připravil letošní Divadelní svět Brno také velmi štědrý program. Z mnoha kousků bych rád upozornil na představní Pejprbój světoznámého mima, tanečníka a loutkáře Radima Vizváryho. V jeho pantomimě pro nejmenší ožívá i tak obyčejný každodenní předmět, jakým je kus papíru, který se mění ve fantastické výjevy z pohádkového světa a zve do děje i dětské obecenstvo. K vidění v Divadle Polárka.

MIROSLAV ONDRA

DRAMATURG MĚSTSKÉHO DIVADLA BRNO