Tanečně pohybová linka – DIVADELNÍ SVĚT BRNO 2019

TANEČNÍ A POHYBOVÁ LINKA FESTIVALU

Tančím, tedy jsem!

Letošní šířka záběru pohybové linky je takřka fascinující. Nejenže těžiště tanečně pohybových představení stojí na zahraničních produkcích, navíc z pohledu Evropana a Brňana z exotických destinací, ale atraktivitu celého programu zvyšuje i jeho žánrová pestrost.

Nabídka tanečně pohybového divadla je v Brně a jeho širokém okolí stabilně neuspokojivá, citelně tu chybí organizační základna nebo centrum sdružující zájemce o tanec a pohyb a možnosti prezentace nezávislé taneční tvorby. Festivalové akce budou jistě pro všechny aktivní i pasivní nadšence pohybu živou vodou a program letošního ročníku si náležitě vychutnají.

Začněme u domácích hostů, kteří letos představí produkce posouvající žánr, ve kterém působí, neustále kupředu. Prvním je náš nejuznávanější soubor věnující se novému cirkusu, Cirk La Putyka. Umělecký ředitel, chcete-li principál, Rostislav Novák představí své nejnovější představení ADHD, které bylo odbornou kritikou označeno za jedno z nejlepších v historii souboru. Také mima a Radima Vizváryho není třeba představovat. Po veleúspěšném loňském festivalovém Sóle, nás letos svým uměním přenese do světa VIP v hodinovém strhujícím příběhu posouvajícím v jeho podání opět hranice pantomimy.

Zahraniční linka je opravdu bohatá. V tomto ročníku sice chybí velká evropská taneční produkce, její africká alternativa vás ale uhrane. Vrcholem pohybových produkcí bude vystoupení jednoho z nejlepších afrických tanečních souborů, Vuyani Dance Company z Jihoafrické republiky s inscenací Requiem of the Ravel´s Bolero. Choreograf Gregory Maqoma se svými skvělými tanečníky vás v příběhu zpracovávajícím známé jihoafrické literární dílo Zakese Mdy Cion uvede do světa, kde život a smrt mají k sobě nejblíže, kde se lidé naposledy loučí se svými blízkými. Fascinující zpívaný hudební doprovod i „africky“ rytmizované Ravelovo Bolero, jsou dalším prvkem, který z představení dělá nenapodobitelný zážitek.

Můžete si ale vybrat i z dalších výjimečných produkcí. Po loňském úspěchu na festivalu Tanec Praha představíme jihokorejskou choreografku Eun-Me-Ahn a její soubor v choreografii Let Me Change Your Name nebo tanečníky z exotických míst, kde byste existenci pohybového divadla ani nečekali, Art&Fact z Martiniku nebo Judith Olivia Manantenasou z Madagaskaru.

Tak jako evropský tanec v minulosti ovlivnil vznik a zájem o moderní divadelní taneční umění v jiných kulturách, vidíme, že nyní tato cesta není jednosměrnou, ale z dálek se k nám vrací něco zpět. V jiné kvalitě a s velkou přidanou hodnotou.  Je to materiál, kterým se můžeme nechat inspirovat a ovlivňovat pro změnu my sami. Jak v jeho pohybově technické části, tak i v jeho motivaci, upřímnosti, autenticitě a bezprostřednosti sdělení. Tento mezinárodní pozitivní rozměr přenesený v rámci festivalu budeme vnímat nejen na základě vysoké úrovně taneční a pohybové tvorby hostujících umělců, ale doufáme, že se v druhém plánu promítne i do prostředí, kde vznikají a jsou uváděny první nesmělé pokusy i zralá díla tvorby domácí.

Karel Littera, dramaturg Baletu NdBPŘEDSTAVENÍ V TÉTO SEKCI FESTIVALU

March 17, 2019

MEA CULPA

March 3, 2019

LET ME CHANGE YOUR NAME

March 3, 2019

TANEČNÍ VEČER EVROPA MIMO EVROPU

March 3, 2019

SONS OF SISSY

March 3, 2019

VIP

May 26, 2018

ADHD (rep.)

May 25, 2018

ADHD

May 25, 2018

CION; REQUIEM of Ravel’s Bolero