Také 19. století zrodilo uprchlickou krizi. Inscenace Americký cisár je nesmírně působivou scénickou kompozicí z prachem zavátých příběhů haličských uprchlíků. Vznikla na motivy stejnojmenné reportážní knihy Martina Pollacka v koprodukci bratislavského Štúdia 12 a Divadla Pôtoň sídlícího v západoslovenské obci Bátovce a byla oceněna prestižní cenou Doska jako nejlepší slovenská inscenace sezony 2017/2018.
Poláci, Ukrajinci, Rusíni, Slováci, křesťané i židé – ti všichni na konci 19. století masově prchali z neutěšeného východu rakousko-uherské monarchie do Ameriky. Na své cestě za lepším životem se stávali nejen oběťmi převaděčů a různých obchodníků s lidskou bídou, ale také námětem dobových konspiračních teorií. V Americe měl přitom jejich boj o přežití teprve začít. Nepřipomíná vám to něco...?
Komorní inscenace Americký cisár nabízí jedinečný a koncentrovaný zážitek na pomezí divadla a výtvarného umění. Subtilními prostředky a z bezprostřední blízkosti kultivuje soucit diváka s jeho ‚vzdálenými blízkými‛ po celém světě. Nezapomenutelným způsobem vypráví o vrtkavosti štěstěny a o době, kdy lidé migrovali nikoli do Evropy, ale z ní, jsouce beze zbytku odkázáni na pomoc druhých.
„Mimoriadne svedectvo o odchode Haličanov za prácou do Ameriky na sklonku 19. storočia podané sugestívnym divadelným jazykom a práca so scénografiou priniesli publiku neopakovateľný, takmer hmatateľný zážitok.“
Slavo Sochor, www.bbonline.sk, 20. července 2018
„Desiatky malých príbehov sú v knihe rozprskané chaoticky ako kvapky slanej vody po búrke. Ditte vyberá len pár, zlieva ich dokopy a vytvára vlastné more príbehov a individuálnych osudov. Pollackov odosobnený opisný štýl navyše Ditte prekladá do poetickejšieho a zároveň emocionálnejšieho jazyka bližšieho divadlu.“
Milo Juráni, www.tyzden.sk, 13. květen 2018